KOŚCIÓŁ DOMOWY

Jednak postanowiłeś tu zajrzeć… i chociaż może bardziej z ciekawości niż z przekonania, tak na chwileczkę, nieoficjalnie, bez zobowiązań… być może zrobiłeś pierwszy krok ku drodze, którą przygotował ci Pan. Dla kogo jest OAZA RODZIN? Dla małżeństw sakramentalnych, bez względu na wiek, staż małżeński, posiadanie dzieci, ilość dzieci, wykształcenie, poglądy polityczne, zainteresowania, oglądane seriale i lubiane piosenki. Dlaczego warto być w OAZIE RODZIN? Jesteśmy zagonieni, nasze dni jeden po drugim wypełnia praca, dbanie o dzieci (czasem przesadne), telewizja, internet, koszenie trawy, ciągłe sprzątanie. Poza tym dbamy o nasz rozwój intelektualny, fizyczny (rower, biegi, basen) – w tym tempie samemu bardzo trudno stworzyć przestrzeń nawet do minimalnego rozwoju duchowego – OAZA TO ZAPEWNIA. Gdzie możemy porozmawiać o Bogu i wierze – w pracy? Z kolegami/koleżankami? U cioci na imieninach? – OAZA TO ZAPEWNIA. Wokół co chwila słyszymy o kryzysach małżeńskich, rozwodach. Te sytuacje bardzo często mają swoje źródło w braku dobrej relacji między małżonkami. Oaza zapewnia „ukierunkowanie się” małżonków na siebie i skłania do dbania o łączącą ich więź, a także o dobre relacje z dziećmi. Wartości, na których my wychowaliśmy się, w tym związane z małżeństwem sakramentalnym, są wypierane przez inne praktyki: wspólne mieszkanie na próbę, życie bez ślubu. Codziennie młodzi bombardowani są treściami, poglądami, które mają odwieść ich od małżeństwa i życia wiarą. Dzieje się to poprzez celowe działania prowadzone w mediach, reklamach. Twoje zaangażowanie w OAZIE (lub innym ruchu formacyjnym) oprócz wartości samej w sobie dla małżonków, poszerza krąg osób, które zapewnią naszym dzieciom, wnukom, prawnukom w miarę normalne środowisko ich rozwoju. Bez zaangażowania wielu rodzin i połączenia ich starań w ramach ruchu, stowarzyszenia bądź innej formacji, bardzo trudno będzie zapewnić młodym możliwość wzrostu w normalnych warunkach. Co nas wstrzymuje przed decyzją o przystąpieniu do OAZY? Najbardziej popularne – „nie mam czasu”. Przyjmując, że spotkania oazy odbywają się raz na miesiąc w wymiarze ok. 2,5 godziny, to obawa ta jest całkowicie nieuzasadniona. Robiąc „rachunek sumienia” z wykorzystania czasu, poświęcenie tych kilku chwil Bogu, małżonkowi i rodzinie dla żadnego małżeństwa nie powinno być problemem. Co ważne, to małżeństwa same sobie wyznaczają dni i godziny spotkań. Najbardziej niezrozumiałe – „chodzę do kościoła, ale nie jestem aż tak święty, żeby być w Oazie”. Małżonkowie spotykają się po to, by umocnić się w wierze, naładować akumulatory i być coraz lepszymi małżeństwami, rodzinami, ludźmi. Czyli oaza nie jest dla idealnych małżeństw (są takie?), ale dla tych, które chcą być lepsze pomimo tego, że życie jest, jakie jest i czasem trudno z wszystkim nadążyć. Poza tym, jak to się mówi – lepiej zapobiegać niż leczyć – więc jeżeli w małżeństwie wszystko jest ok to świetnie i oaza pozwoli ten stan utrzymać, a jeśli coś jest nie tak, to jest możliwość popracowania nad tym. Najbardziej męskie – „lubię się bawić i czasem się napić – to nie dla mnie” Nie ma zakazu dobrej zabawy dla oazowiczów a wręcz przeciwnie zdarza się, że są organizowane bale karnawałowe lub baliki dla dzieci, wyjazdy na weekendy, wycieczki. Nie ma również wymogu bycia abstynentem, aczkolwiek w tym towarzystwie na pewno nie jest to powód do wstydu. Najbardziej usprawiedliwiające – „chcemy, ale może później, bo…” Podobno dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło. Oczywiście do pewnych decyzji trzeba dojrzeć, ale jeśli naprawdę nie ma obiektywnych przeszkód, to nie ma na co czekać… Decyzja należy do Ciebie a raczej do WAS!
Informacje o przebiegu spotkania:
Spotkania odbywają się raz w miesiącu w grupie kilku małżeństw z udziałem kapłana. Tę grupę nazywamy KRĘGIEM. Spotykamy się w domach poszczególnych małżeństw. Spotkanie trwa nie dłużej niż 3 godziny i odbywa się wg ustalonego porządku. Pierwsza część to dzielenie się tym, co wydarzyło się w życiu rodzin w ostatnim czasie, podczas skromnego poczęstunku, przy kawie lub herbacie. Potem następuje część modlitewna (rozważenie fragmentu Pisma Św. i dziesiątka różańca). Trzecia część spotkania to część formacyjna, w trakcie której, omawia się zaplanowany wcześniej temat. Celem spotkań jest rozwój życia duchowego małżonków. Dla małych dzieci organizuje się opiekę, aby małżonkowie mogli swobodnie uczestniczyć w spotkaniu. By powstał nowy krąg zgłosić musi się co najmniej 4–5 małżeństw, więc nie pozwólcie zbyt długo na siebie czekać innym… Zapraszamy do zgłoszenia zainteresowania udziału w spotkaniach Oazy Rodzin.

Kontakt:
Ewa Wojaczek – tel. 509 898 475