NOWY NUMER "KRÓLOWEJ KARMELU"

27.10.2019 R.

Drodzy Czytelnicy!

Październik, jak co roku, był szczególnym czasem dla naszej wspólnoty parafialnej. Gromadziliśmy się na modlitwie różańcowej, by wypraszać u Boga potrzebne nam łaski, wzywając wstawiennictwa naszej przemożnej Matki i Królowej - Maryi. W różańcu tkwi ogromna moc, co tak często ujawniało się w dziejach chrześcijaństwa. Maryja obiecała nieocenione skutki tej modlitwy, tak często wzywając do jej odmawiania. Niezapomniany jest widok Św. Jana Pawła II zatopionego w modlitwie z różańcem w ręku. On doskonale zrozumiał tę modlitwę. Dziękuję wszystkim tym, którzy pojmują i doceniają wartość modlitwy różańcowej. Pokochajmy ją i niech towarzyszy nam każdego dnia, nie tylko w różańcowym miesiącu.

Czas, który za nami to jednak dla nas nie tylko różaniec, gdyż 23 dnia tego miesiąca przypadła 70. rocznica poświęcenia naszego kościoła. To był niezwykle ważny dzień dla naszej wspólnoty parafialnej. Świętowaniu tej rocznicy sprzyjały tygodniowe misje parafialne - czas wypełniony modlitwą, refleksją oraz ciekawymi wydarzeniami o charakterze religijnym.

W czasie, który przed nami - w listopadzie - nasze myśli kierują się jednocześnie ku przeszłości jak też ku temu, co przed nami. Wspominamy i modlimy się za ludzi nam bliskich, którzy już odeszli, zakończyli swój ziemski bieg. Listopadowe dni przeniknięte są myślą o zmarłych, których znaliśmy, bo przecież dzielili z nami codzienność, byli obecni, dawali nam swą bliskość. Listopad jest dla nas - żyjących na tej ziemi - okazją wspomnienia ludzi, którzy wywarli szczególne piętno na naszych sercach. Równocześnie nasza refleksja powinna też dotknąć problemu przyszłości - celu, do którego podążamy i zbliżamy się każdego dnia - własnej śmierci. Czy ludzie, którzy staną kiedyś nad naszym grobem będą nas wspominać ciepło i z miłością? Pamiętajmy o słowach, które wypowiedział kiedyś pewien serbski patriarcha: „Gdy się urodziłeś, wszyscy się cieszyli, a ty płakałeś. Potrudź się i przeżyj swoje życie tak, byś, kiedy przyjdzie koniec, cieszył się, a wszyscy płakali”. I inne słowa, tym razem indyjskiego mędrca: „W martwych dłoniach niesiemy już tylko to co daliśmy innym”. Czyż te wypowiedzi nie dają do myślenia? W tych szczególnych dniach, które przed nami znajdźmy chwilę, by pomyśleć o swojej wieczności i ziemskiej codzienności, która o niej zadecyduje.

Szczęść Boże. Ks. Piotr Winkler

W numerze: