PIELGRZYMKA NA WĘGRY

 

Pannonhalma – Veszprem – Budapeszt

 

1 dzień  03.06.2019r

Wyjazd z Polski i przejazd nad Balaton. Po drodze:

  • Pannonhalma – słynny klasztor benedyktyński, dorównujący rangą klasztorowi na Monte Cassino. Najstarszy klasztor na Węgrzech założony w 996 roku i będący symbolem dziedzictwa narodowego tego kraju, a jednocześnie zespół historycznych budowli wznoszonych tu na przestrzeni całego tysiąclecia, począwszy od stylu romańskiego aż po klasycyzm. Zwiedzanie z systemem tour-guide.
  • Vesprem – węgierskie Gniezno. Miasto związane z początkami węgierskiego państwa, miejsce kultu patronów Węgier – bł. Gizeli i św. Emeryka. Spacer po starym mieście i wzgórzu zamkowym, koło zabytkowego ratusza, wieży pożarowej, przez bramę zamkową do katedry św. Michała. W katedrze relikwie pierwszej węgierskiej królowej – bł. Gizeli. Kaplice bł. Gizeli i św. Emeryka z XI w. – wstęp płatny wraz z muzeum katedralnym.

Przejazd na kolację i nocleg w okolicy Balatonu (Balatonfüred).

 

2 dzień  04.06.2019r

Śniadanie. Przejazd do Tihany, gdzie znajduje się opactwo benedyktyńskie wybudowane malowniczo na stromym urwisku nad brzegiem Balatonu. Miasteczko jest też miejscem kultury ludowej, folkloru, a w czerwcu można podziwiać rozległe pola lawendowe. Przejazd do Keszthely – stolicy Balatonu. Zwiedzanie jednego z najznakomitszych pałaców barokowych na Węgrzech, będącego do 1945 roku własnością rodziny Festetics (reprezentacyjne komnaty, balowa sala lustrzana, biblioteka, kaplica, park, muzeum powozów, opcjonalnie kolekcja broni i trofeów myśliwskich, palmiarnia, muzeum kolei). Przejazd do Heviz – jedynego w Europie naturalnego gorącego jeziora, z wodą o temperaturze od 24°C zimą do 36°C latem. Jezioro jest zasilane przez źródło o wydajności 410 litrów na sekundę, a wypływająca woda ma aż 39,8°C. Wysoka temperatura wody umożliwia uprawę tropikalnych lilii wodnych, sprowadzonych w XIX wieku z Indii. Woda jeziora ma działanie lecznicze, znane już za czasów rzymskich. W leżącym nad jeziorem miasteczku Hévíz w XIX wieku powstało bardzo znane i popularne uzdrowisko. Na dnie jeziora znajduje się torf oraz borowiny wydobywane do celów leczniczych. Pobyt na kąpielisku ok. 3h. Przejazd do Badacsonyi na degustację wina – charakterystyczne wina uprawiane na wulkanicznej glebie. Góra Badacsonyi jest wygasłym wulkanem z oryginalnymi śladami wycieków lawy – „organy” ze skały magmowej. Czołowym winem regionu jest szary mnich (braciszek) – Sürkebarat – białe, półsłodkie lub półwytrawne wino, całkowicie naturalne, używane na Węgrzech jako wino mszalne. Powrót do hotelu na obiadokolacja. Nocleg.

 

3 dzień  05.06.2019r

Śniadanie. Przejazd do Budapesztu. Zwiedzanie miasta – część lewobrzeżna – Peszt. Plac Bohaterów, ul. Andrassy, bazylika, plac Wolności, parlament- zewnątrz. Kościół skalny wewnątrz Góry Gellerta prowadzony przez paulinów, miejsce powstania zakonu – węgierskie Lourdes. Zakupy w historycznej hali targowej. Kolacja w węgierskiej czardzie z muzyką cygańską i pokazem folklorystycznym i wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Nocleg.

4 dzień  06.06.2019r

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Budapesztu, część prawobrzeżna – Buda. Góra zamkowa, kościół Macieja, stare miasto, pałac królewski – dziedzińce. Po południu przejazd do Szentendre – muzeum marcepanów, muzeum miniatur, zakupy pamiątek. Powrót do Polski około północy.

Świadczenia zawarte w cenie:

- Transport: komfortowy autokar wyposażony m.in. w klimatyzację, barek, WC, DVD,

- Zakwaterowanie: 3 noclegi, pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami,

- Wyżywienie: 3 śniadania, 2 obiadokolacje – jedna kolacja uroczysta w czardzie dopłata ok. 10€.

- Realizacja programu wycieczki,

- Obsługa pilota – przewodnika,

- Ubezpieczenie KL i NNW.

 

Informacje dodatkowe:

- cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, taksy klimatycznej oraz innych atrakcji w czasie zwiedzania

- obowiązuje dopłata w przypadku zakwaterowania w pokoju jednoosobowym,

- dokumenty potrzebne w podróży – dowód osobisty lub ważny paszport.

 

Przewidywane bilety wstępów:

Pannonhalma – 2500 ft (8€),

Keszthely – pałac od 2500 ft w zależności od ilości wystaw,

Jezioro Heviz – 2700 ft za 3 godziny (do sprawdzenia w nowym sezonie),

Badacsonyi – degustacja wina ok. 10 €,

Budapeszt – kościół Macieja 1500 ft, kościół skalny 500 ft,

Szentendre – muzeum marcepanów – 500 ft, muzeum miniatur 800 ft,

Rejs statkiem 5€ przy grupie 50 osób (250 € za statek),

 

Cena wyjazdu: 830zł

Our website is protected by DMC Firewall!